Травмите на временните зъби са стресов момент за детето и неговите родители. В голяма част от случаите това е първото посещение на детето при зъболекаря. Те са едни от редките спешни състояния в детската дентална медицина.
Около 30% от децата имат някакъв вид травма на временните зъби, а пик се отбелязва към момента на прохождането и между 18 и 40 месец – период на голяма двигателна активност и все още незряла координация.
Травмите на временните зъби имат следните особености: по-рядко се среща само „счупване“ на зъбчето /фрактура/, а по-често – разклащане /луксация/, вбиване или избиване на зъба.
Нерядко, травмата на временните зъби няма никакви видими изяви, а след време се наблюдава промяна на цвета на травмирания зъб. Тази промяна се дължи на прекъсване на инервацията и кръвоснабдяването на пулпата на зъба. Вследствие на това, пулпата некротизира, пигментите навлизат в дентина и променят цвета на зъба.
При лечението на травмите на временните зъби се преценяват няколко факта: възможности за функционално и естетично възстановяване на травмирания зъб и вероятност от засягане на зародишите на постоянните зъби. Антимикробна терапия, щадяща храна, контролни прегледи, клинични и рентгенологични, са част от протокола за действие.
Съществуват няколко важни рискови фактора за възникване на травми при постоянните зъби:
Приоритет при лечението на травмите на постоянните зъбие е запазване на зъба и запазване на неговия виталитет.
Най-чести травми са счупванията на зъбите /фрактура на коронката/. Те могат да бъда без и със засягане на нерва на зъба. Според това, лечението може да състои във възстановяване на счупената част или да включва манипулации за запазване на нерва или неговото отстраняване.
Има случаи, при които или детето, или родителите намират отчупеното парченце от зъба. Тогава е важно, то да бъде съхранено правилно – във физиологичен разтвор /наподобява най-много слюнката/. При липса на такъв, работа върши и обикновена вода, но не за дълго. Бързата реакция от родители и лечители е ключова в такава ситуация.
Както и при откриването на пулпата след усложнения на зъбния кариес, така и при откриването при травма, предизвикателството е степента на развитие на зъбния корен. Целта е съхранение на виталитета на зъба, за да се осигури завършване на растежа на корена. При невъзможност това да се случи се пристъпва към осигуряване на бариера на върха на корена.
Възстановяването на естетиката на липсващия зъб е крайният етап на лечението. То е възможно, благодарение на съвременните методи и материали, които се прилагат в Клиника Усмивка.
Източник на графиките – Tri City | Fallbrook MicroEndodontics