Ние, в Клиника Усмивка вярваме, че оралното здраве е неотменна част от детските права. Децата със специфични здравни потребности (СЗП) трябва да имат същите възможности за профилактика и лечение на оралните заболявания, като и здравите си връстници.
Като „хронично“ се определя всяко заболяване, чиято продължителност е най-малко 12 месеца и води до функционални ограничения и нужда от помощ. Близо 14% от децата и младежите в България страдат от някакво дългогодишно заболяване или трайни физически увреждания, а близо половината имат сериозен стоматологичен проблем.
Таблица 1. По-чести хронични заболявания в детска възраст и тяхното отражение върху оралното здраве
Според Конвенцията на ООН за хората с увреждания: „Увреждането е динамично взаимодействие между несъвършенството на едно човешко тяло и социалната и физическата среда.“
Рисковете за оралното здраве при децата със специфични здравни потребности произтичат от:
Ние прилагаме високи стандарти по отношение на лечението и профилактиката на децата със СЗП. На първо място е оценката на риска от орални заболявания на всяко едно дете, а на второ – създаване на индивидуална профилактична програма, съобразена със спецификата на заболяването, с приема на медикаменти, специфични диети и др.
В Клининка Усмивка имаме дългогодишен опит, установени протоколи и стандарти в лечението и профилактиката на деца с Детска церебрална парализа, Синдром на Даун, Аутизъм и др.
Наши пациенти са били деца със следните заболявания:
За да помогнем на родителите, ние препоръчваме:
Подходът при лечението на деца със СЗП е строго индивидуален. Внимателно се преценява баланса между полза и риск. С родителите се обсъждат възможностите за контрол на поведението на детето, както и лечебния план, който включва пълна орална рехабилитация.